SIKCA SORULAN SORULAR

Kampa nasıl ailelerin çocukları katılıyor?

Bilim Okulu STEM&Maker Atölyelerimize ve Kamp programlarımıza katılan velilerimizin ortak özelliği çocuklarının bilim ve teknoloji alanından girişimci olarak yetişmesini isteyen, programlar ile detaylı araştırmalar yapan, birçok veli yorumu ile referanslar isteyen, eğitimli, bilinçli, bilim ve teknoloji alanından çocuklarının uygulamalı olarak çalışmalara katılmasını destekleyen velilerdir.

Yıllardır kamp alanında edindiğimiz tecrübe ile özellikle okul dışı öğrenme ve yeni deneyimler elde edinmeye inanan farklı meslek gruplarından ve farklı profillerden birçok velimizin beklentilerini karşıladık.

Acaba çocuğum evden uzakta geçireceği bir kampa hazır mı?

Çocuklarınız daha önce sizden ayrı birkaç gece geçirdi ise bir yaz kampında bir hafta geçirmek için hazır sayılabilir. Kendi ihtiyaçlarını karşılama ve kendisi ile ilgili sorumlulukları üstlenmek için yaz kampı programları çok iyi birer fırsat sayılabilir. Geçirdiğimiz yıllarda 8 yaş grubunun da kamp sürecine kolaylıkla uyum sağladığı görülmüştür.

Çocuğum beraber kayıt olduğu arkadaşlarıyla aynı odada kalabilir mi?

Bilim yaz kamplarımızda önemli olan bilim ve teknoloji alanında girişimci yetiştirip proje üretebileceği takım arkadaşları ile çalışmasıdır. Eğer kayıt olduğu arkadaşı ile bu alanda verimli çalışma yapabilecek ise, beraber konaklayabilirler. Bunun yanında yeni arkadaşlıklar kurmasını ve yeni kişiler ile tanışması da onu her alanda geliştirecektir.

Çocuğum evini özleyip dönmek isterse ne yapabiliriz?

Yıllardır tecrübe ettiğimiz gözlemlerimiz sonucunda evden uzakta vakit geçiren katılımcılarımız içerisinden evini özleyenler oluyor. Uzman rehber eğitmenlerimizin verdiği destekle ve ailesi ile gerek sözlü gerek görüntülü iletişim ile bu konuda yardım alıyorlar. Önemli olan onların bu süreçte olgunlaşmasını sağlamak ve özgüven elde etmesini sağlamaktır. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz kamplarımızda yüzlerce öğrenciden kampı tamamlamadan ayrılan bulunmamıştır.

Çocuğumuzu kamp sırasında ziyaret edebilir miyiz?

Bilim yaz kampında katılımcılarımızın kampa en iyi şekilde adapte olabilmesi ve süreçte hem kendinde hem de öğrendiklerinde verim olabilmesi için ailelerimizin acil bir durum bulunmadıkça ziyaret etmesini tercih etmeyiz. Bunun yanında aile muhakkak gelmek isterse iletişim kurarak en uygun gün ve saatte, diğer katılımcı çocukları da etkilemeyecek şekilde uygun görüşme ortamı sağlayarak katılımcı ziyareti gerçekleştirmesini sağlıyoruz.

Kampa giderken cep telefonunu yanına alabilir mi?

Katılımcılar kampa teknoloji alanında girişkenlik sağlamak yeni projeler üretmek, farklı yerlerden gelen arkadaşları ile takım oluşturmak ve yeni arkadaşlıklar kurmak amacı ile geldikleri için cep telefonu ile zaman geçirmelerini tercih etmiyoruz. Aile ile iletişim için Velilere daha önce bildirilen zamanlarda telefon ile görüşmeleri gerçekleştirildiğinde tekrar telefonlar güvenli bir ortamda muhafaza ediliyor.

Katılımcıların atölye uygulamaları nelere göre değişiyor?

Kurumumuz yıllardır gerçekleştiği kamp programlarında katılımcıların ilgi ve yeteneklerine en uygun atölye çalışmaları gerçekleştirir. Kamp öncesinde katılımcıların doldurduğu ön anketler ve kampın ilk günlerinde uzman eğitmenlerimizin gözlemi ve yaptığımız çalışmalar sonucu yetenek ve becerisini ortaya çıkarıp arttıracak atölye uygulamaları sunuyoruz. Her çocuk özeldir ve her çocuğun ilgi ve yeteneği farklıdır. Onu ileriye taşıyacak tüm çalışmalardan faydalanmasını sağlamak istiyoruz.

Kampa giderken yanına neler koyacağız?

Velilerimiz kayıt işlemi tamamlandıktan sonra kampa getirilecekler ile ilgili detaylı bir mail alacaklardır. Buna uygun şekilde valizlerini hazırlarlarsa başka bir şeye ihtiyaç duymayacaklardır.

Kamp sırasında paraya ihtiyacı olacak mı? Ne kadar harçlık vermemiz gerekecek?

Kampımızda kampçıların kamp dahilindeki tüm ihtiyaçları Bilim Okulu STEM&Maker tarafından karşılanmakta ve para harcamalarını gerektirecek bir yer bulunmamakta. Bazı çocuklarımız kamp sırasında ek ihtiyaçları için ya da bu deneyim sonrası evlerine dönerken ailelerine çeşitli hediyeler almak için para harcayabiliyorlar. Kampa gelirken belirtilen miktarı aşmayacak harçlık bulundurulmasında fayda vardır.