Intel 2016 Yılında Duyurduğu Euclid ile Maker Dünyasını Coşturmaya Devam Ediyor.

Intel firması daha önce tanıtmış olduğu ve 2016 yılında satışa sunduğu realsense ürünün ardından hızlı bir şekilde yeni ürünü olan euclid (öklid) ürününü de duyurdu. Euclid realsense ürünü ile Intel tarafından geliştirilen atom işlemcilerin birleştirilmesiyle makerlara bütünleşik bir platform sunuyor.

 

Şeker kutusu kadar ama makerların hayalindeki bir ürün olarak tanımlıyor Intel CEO ‘su. Bu ürün ile gelen özellikleri sizler için derledik.

  • Realsense kamerasına sahip Euclid aynı zamanda Ubuntu işletim sistemini de içeriyor.
  • Üzerinde Wifi, Bluetooth, GPS, IR Sensör, mesafe, hareket ve basınç sensörü içeriyor. Ayrıca çalışması için üzerinden kendi bataryası da mevcut.
  • UBUNTU işletim sistemi içinde bulunan ROS indigo (Robot Operating System) robot işletim sistemi ile uyumlu olarak çalışıyor.
  • Tak – çalıştır özelliği sayesinde başka bir işletim sistemine ihtiyaç duymadan çalışabiliyor.
  • Üzerinde bulunan kamera realsense ZR300 modeline ait ve ivme, derinlik ve jiroskobik sensör özellikleri barındırıyor.
  • Wifi modülü sayesinde arduino üzerinden veri almanıza da imkan tanıyor.
  • Masaüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş yazılımı aynı zamanda android ve IOS içinde hazırlanmış

Aşağıda henüz prototip aşamasında olan Euclid ile ilgili kısa bir tanıtım videosu bulunmakta.

[one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””][youtube id=”qMWthW0fQsk” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”” class=””][/youtube][/one_full]